A forradalom híre aktivizálta Aranyt. Petőfi egy megindítandó új lap szerkesztőjéül javasolta, ezért május 16-án felutazott Pestre, és 7-8 napig maradt. Petőfiék Dohány utcai lakásában szállt meg, írókkal, kiadókkal találkoztak. Végül a túlságosan bizonytalan helyzetben nem vállalta a költözést, a szerkesztést is csak részben, és május 21-én hazautazott. Iránymutatásokat és verseket, cikkeket is küldött Vas Gerebennek a Nép barátjába, igaz, ezek csak négy-öt nap alatt jutottak fel Pestre.
Augusztusban újra Pestre utazott a lap ügyében.
November elején Arany nemzetőrnek állt, és a szalontai századdal két hetet töltött Aradon, ahol átesett a tűzkeresztségen.
December elején feleségével együtt Debrecenbe utaztak. Egyrészt Szalonta hivatalos ügyeit intézte, másrészt Petőfi kérte meg, hogy legyenek várandós felesége mellett, és vállalják a keresztszülőséget. De mire Petőfi Zoltán december közepén megszületett, addigra Arany feleségével együtt újra Pestre ment, hogy Vas Gerebennel a lap pénzügyi elszámolását rendezze. (Néhány héttel később Aranyné Nagyszalontára kísérte Júliát és a csecsemőt, ahol május elejéig otthont adtak nekik.)
1849 május végén Arany lemondott a szalontai másodjegyzőségről, és 25-én újra Debrecenbe utazott, hogy a kormány hivatalnoka legyen.
Június 1-jén már indult is tovább Pestre, elfoglalta hivatalát, és azon fáradozott, hogy családját is Pestre költöztesse.
Július 1-jén, az orosz támadás hírére Szalontára sietett, de amikor augusztus elején a belügyminisztériumot Nagyváradra tették át, akkor Arany is oda ment. Igaz, csak kb. két napig maradt, mert az újabb vereség hírére megint hazasietett.
Amikor a környéken feltűntek a kozákok, Arany elmenekült. Néhány napig a Feketebátor környéki erdőkben bujkált, majd kb. egy hétig Árpádon húzta meg magát. Augusztus közepén tért haza Szalontára.